آموزش درست کردن آش شولی به سبک یزدی

894863_249

یک آش پرخاصیت را برای شما در این جا قرار داده ایم با ما باشید با آموزش درست کردن آش شولی به سبک یزدی در ادامه مطلب .

شولی ساده است که بیشتر در فصل زمستان بیشتر پخته می‌‌شود و در آن ماش پخته، اسفناج، چغندر، شوید و گاه شلغم و کدو زرد می‌‌ریزند.
نوع دوم آش شولی ترش است. مقداری نخود سالم یا نیم کوب و عدس را با چغندر خرد کرده یا نیم کوب می‌‌پزند و در فصل زمستان برگ چغندر را به‌جای برگ اسفناج در آن می‌‌ریزند و مقداری آرد گندم به آن اضافه می‌‌کنند. برای ترش کردن آن، از سرکه انار یا انگور و نیز رب انار استفاده می کنند. گاه از برنج نیز در آش استفاده می‌‌شود.

آموزش درست کردن آش شولی به سبک یزدی مواد لازم :
برگ چغندر یا اسفناج نیم کیلو – چغندر خرد شده ۳ عدد – شوید تازه یا خشک – عدس یک پیمانه – نخود نصف پیمانه – نعنا داغ و پیازداغ و سیر داغ – سرکه – نمک وفلفل و زردچوبه

آموزش درست کردن آش شولی به سبک یزدی :
ابتدا چغندرها را مکعبی خرد کرده همچنین برگ‌های اون یا اسفناج را نیز خرد کرده با شویدهای خرد شده می‌گذاریم بپزد. عدس و نخود را هم جداگانه پخته می‌شه از ماش هم استفاده کردو وقتی سبزی‌ها پخته شد به آن اضافه می‌کنیم. سپس پیازداغ‌ها را با نمک و فلفل و زردچوبه همراه با نعناع داغ تفت بدین .ترخون هم به نعنا داغ اضافه می‌کنیم به مواد اضافه می‌کنیم. سپس آرد را با آب مخلوط کرده و کم کم به آش در حال جوشیدن اضافه می‌کنیم. این آش از آش رشته غلظت کمتری دارد. در آخر سرکه را اضافه می‌کنیم. می‌توان به عنوان چاشنی به آن کمی شکر هم اضافه کرد. مقدار سرکه و شکر بستگی به ذائقه دارد.

894863_249

 

در صورت تمایل می‌توان کمی سبزی آش هم استفاده کرد ولی اصل شولی با اسفناج و چغندر و شوید است. حبوبات را قبلا خیس کنید .برخی شولی را ترش و بعضی ترش و شیرین دوست دارند. برخی نیز از قره قوروت به جای سرکه استفاده می‌کنند.در قدیم یزدیها (و هم اینک پیروان خوش اشتهای آنها) شولی را به عنوان عصرانه استفاده کرده و بعد از آن نیز مقدار متنابهی چای نبات یا چای و باقلوا یزدی میل می‌کردند تا طبع سرد شولی را خنثی نمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *